Pred letom dni se je javnosti dotaknilo pismo akademika dr. Janka Pleterskega, ki je državni zbor pozval, naj ljudem omogoči, da bodo lahko sami odločili o koncu življenja.
Profesor dddr. Andrej Pleterski pravi, da je njegov oče spadal med ljudi, ki jim niti najboljša paliativna oskrba ni mogla pomagati. V 95. letu starosti si je poskusil vzeti življenje sam. Našli so ga, ko je bil še živ in ga odpeljali na urgenco.
Pleterski poudarja, da ker v Sloveniji ni mogoče dobiti zakonite pomoči pri končanju življenja, nekateri posamezniki zelo trpijo. Kot koordinator delovne skupine za pravno ureditev pomoči pri dokončanju življenja pravi, da bo zakon, ki ga pripravljajo, dajal možnost pomoči pri dokončanju življenja človeku, ki se je o tem pravno veljavno sposoben odločati.
“Vrsta varovalk bo preprečevala, da bi se zgodile kakršne koli zlorabe.” – Andrej Pleterski
62-letna Alenka Čurin Janžekovič je odločitev za evtanazijo zase že sprejela. Poudarja, da Dignitas v Švici ni bolnišnica, so pa nujni pogovori z zdravnikom. “Ves čas te skušajo prepričati, da bi si premislil. To je daleč od turizma, kot ga imenujejo tisti, ki so proti.”
Vzrok za Alenkino odločitev je redka neozdravljiva in zelo boleča bolezen morquio sindrom.
“Ne da se opisati, kakšne bolečine je prenašala. Niti najmočnejši analgetiki ji niso pomagali. Tudi zdaj mi ne bi bilo lahko, ampak ne morem biti takšen egoist, da bi jo hotel po vsej sili imeti pri sebi, ne glede na vse bolečine, ki jih vsakodnevno doživlja podnevi in ponoči. Tega ne bi mogel narediti, da bi ji rekel, da nima pravice oditi.” – Marjan Janžekovič
“Za mene svetost življenja ne pomeni nedotakljivosti človeka, ki sam izrazi željo po določenem ali posegu ali odklonu od posega ali želja po usmrtitvi. Evtanaziji nasprotujejo isti, ki so nekoč nasprotovali splavu. Svetost življenja zame ni edino načelo in ni to, da se mojega telesa ne bi smeli dotakniti, ko jaz to dovolim.” – Alenka Čurin Janžekovič
V Zdravniški zbornici Slovenije opozarjajo, da je vprašanje evtanazije večplasten problem. Menijo, da je vzrok za vnovično odprtje tega vprašanja predvsem v nezadostnem poznavanju paliativnih metod zdravljenja in v neenakih možnostih dostopa do paliativne oskrbe in tudi do psihosocialnih dobrin okolja, v katerem živimo. Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije dr. Zdenka Čebašek Travnik pravi, da razpravi o evtanaziji v zbornici ne nasprotujejo, so pa proti zakonski ureditvi tega vprašanja.
“Mislimo, da naša družba še ni dovolj zrela, da bi se ta zadeva spravila v zakonske okvire.” – Zdenka Čebašek Travnik
Alenka Čurin Janžekovič ve, kakšna smrt jo čaka v Švici. »Najprej padeš v komo, čez kakšne pol ure pa se ustavi srce in to je konec.«
https://val202.rtvslo.si/2019/05/kje-pa-vas-cevelj-zuli-174/